Başarı Hikayelerimiz

TakaTuka.com / B2B ve B2C Portal Çözümleri

TakaTuka.com’un faaliyetleri ve sektördeki konumuyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Online ayakkabı sitemiz TakaTuka.com’u Temmuz 2012’de açtık. Crocs, Stride Rite, Keen, Merrell, Birkenstock, Sperry Top-Sider ve Salomon gibi 50’nin üzerinde seçkin ayakkabı markasını sitemizde en geniş koleksiyonlarıyla bulunduruyoruz, ayrıca Crocs ve Stride Rite markalarının exclusive online satıcısı konumundayız. Online ayakkabı pazarının önemli bir kısmını elinde bulunduran fırsat sitelerinden farklı olarak, markalarımızın tüm sezon koleksiyonlarını sezon boyunca mağazalardaki sezon ve indirimli fiyatlarıyla bulunduruyoruz. Ayrıca farklı markalarda dönemsel olarak geniş ürün çeşitliliğiyle seri sonu ve özel indirim kampanyalarımız da oluyor.

GT Bilişim ile iş ortaklığı şirketiniz için ne ifade ediyor?

1995’te Amazon’un açıldığı ilk günlerinden beri e-ticaretteki en büyük problem nakit akışı ve karlılık oldu, bu durum artan rekabetle günümüzde de devam ediyor. Biz de bir e-ticaret sitesi olmanın finansal zorluklarının farkında olarak TakaTuka.com’u kurduk, bu zorlukları aşabilmek için de teknolojiye dayalı farklı bir operasyonel model kurguladık. Teknolojiyi sadece gelir arttırıcı değil, aynı zamanda ve özellikle de kuruluşun ilk yıllarında maliyetleri kontrol altında tutmak için önemli bir araç olarak görüyoruz, bu noktada da çalıştığımız yazılım ve diğer teknoloji ortaklarımız iş modelimizin tam da merkezine oturuyor.

Projenin gelişimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Faaliyete geçmeden önce 6 aylık bir yazılım ve sistem geliştirme sürecimiz oldu, bu sürede siteyi, kurumsal yazılımlarımızı ve sistemsel arası tüm entegrasyonları büyük ölçüde bize özel çözümlerle tamamladık. Sitenin açılışından sonraki 1 yılda, daha çok müşteri tecrübesinin iyileştirilmesi ve online marketing konularında çalıştık. Attığımız tüm adımlarda, biraz önce bahsettiğim sebeplerle süreçlerimizin ve altyapımızın uyumlu ve entegre bir şekilde çalışmasını sağlamaya çalışıyoruz.

TakaTuka.com, geliştirilen proje sonunda ne tür faydalar elde etti ?

GT Bilişim ile birlikte geliştirdiğimiz altyapı ile, hedeflediğimiz operasyonel modelin her anlamda işlerliğini sağladık. Hızlı büyümeyi destekleyecek ölçeklenebilir bir altyapı, sistemlerimizin iş kurallarımızı ve süreçlerimizi etkin bir şekilde yönetmesi ve tüm dış partilerle entegre çalışma gibi hedeflerimize tamamladığımız projelerle ulaştık. Tüm bu çalışmaların da olumlu finansal ve operasyonel sonuçlarını gözlemliyoruz.

Projenin gelecek safhaları için ne tür planlarınız bulunuyor?

İkinci yılımıza girerken, proje listemizde ağırlıklı olarak müşteri deneyiminin daha da iyileştirilmesi ile ilgili konular olduğunu söyleyebilirim.

Bu proje ile hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi ?

Kesinlikle. 1 yıl aslında oldukça kısa bir süre, ancak biraz önce bahsettiğim gibi hedeflerimizi proje planı üzerinde gerçekleştirmenin ötesinde, sonuçlarının takip ettiğimiz göstergelere de yansımalarını görüyoruz.

GT Bilişim ekibinin ne tür katkıları oldu?

GT Bilişim, hem teknolojiyi çok iyi bilen hem de işimizi ve ihtiyaçlarımızı iyi anlayan bir ekip olarak, geçtiğimiz 1.5 yılda her gün yanımızdaydı ve tüm çalışmalarda sürecin içindeydi. GT Bilişim ekibinden bugüne kadar birşeyin teknik olarak mümkün olmadığı ya da zor olduğu cevabını almadık, biz hep işimize ve ihtiyaçlarımıza odaklandık, GT Bilişim de onu bizim için hayata geçirdi. Ayrıca tüm bu yoğun tempo içinde, bize ve projeye olan pozitif ve yapıcı yaklaşımları ve iş disiplinleri de hep en üst düzeyde oldu. Tüm bunlar biraraya gelince de başarı kaçınılmaz oluyor.

GT Bilişim ile çalışmayı istemenizin sebepleri nelerdi?

GT Bilişim ekibi ile 6 yıldır çalışıyoruz, hem teknik hem de proje yönetimi anlamında yetkinliklerini ve müşteri odaklı yaklaşımlarını farklı firmalarda pek çok projede defalarca gözlemledik. Ayrıca, GT Bilişim’in bir startup firma olarak ihtiyaç duyacağımız yoğun ve kimi zaman stresli çalışma temposuna da uyum sağlayabileceğini daha önceki projelerimizden çok iyi biliyorduk. TakaTuka.com’u kurmaya karar verdiğimizde ilk toplantımız GT Bilişim ile oldu. Birlikte çalışma kararı aldığımızda, bizim için ekibin çok önemli bir kısmı tamamlanmıştı.

l